Ugrás a fő tartalomra

Hnefatafl-ről mesél a sír



Érdekes elképzeléssel állt elő Martin Rumdkvist és Howard Williams abban a tanulmányban ami egy Viking hajós sír feltárását mutatja ahol játékfigurákat is találtak az ásatás során.

A tanulmány címe:

" A Viking Boat Grave with Amber Gaming Pieces Excavated at Skamby, Ostergotland, Sweden"
A szerzők leírják, hogy 23 darab borostyán játékfigurát találtak ami a leletek korát és feltalálásának helyét tekintve feltételezhető, hogy a Hnefatafl játékhoz használták. 


Más ásatások során feltárt sírokban is találtak már hasonló játékfigurákat, átlagosan 25 darabot. Ezen megtalált játékfigurák közös jellemzője az volt, hogy a színük és formájuk is egyforma volt. Mivel ennyire hasonlítottak így nem lehetett egy komplett játék készlet, hiszen akkor nem tudták volna megkülönböztetni a két fél figuráit. Ez arra engedte következtetni a szerzőket, hogy akik a Hnefatafl-t játszották nem rendelkeztek teljes készlettel (támadó, védekező figurák + király és játéktábla) hanem mindenkinek volt egy saját,egyedi játékfigura csapata amit magával vitt a játékra. Ugyanígy tett az ellenfél is és a játéktáblára saját készletüket pakolták le. A 25-ös darabszám elegendő volt egy 11x11 táblán történő játéknál ahhoz, hogy bármelyik oldallal lehessen játszani. 


Játéktáblákat ritkán találtak a sírokban. Ennek az lehet a magyarázata, hogy a fából készült táblák elégtek a Viking temetkezési szokásoknak köszönhetően ahol felgyújtották a hajót amiben az elhunytat elhelyezték.


A másik feltételezés az, hogy azért nem találtak sok táblát mivel nem is tartottak maguknál hiszen ahol összegyűltek játszani, jellemzően "kocsma" ott volt játéktábla is. Erre a bizonyíték az a kőbevésett ábra amin két férfi egy feltehetőleg Hnefatafl táblánál ül és sört iszik. A tábla méretéből kiindulva ez inkább egy asztal amire a játéktér fel volt rajzolva.


 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hnefatafl szabály (alapszabály)

  Amikor a Hnefatafl-t említjük, akkor két dologra is gondolhatunk. Az egyik az alapjáték aminek a szabályát most ismertetni fogom. A másik dolog amit a Hnefatafl alatt értünk az egy játékcsoport összefoglaló neve, amik a Hnefatafl játék alapjára  épülnek némi eltéréssel. Ilyen pl: Tablut, Brandubh stb.  Mivel ezen játékok mechanizmusai a Hnefatafl-re épülnek, így alapvetően ennek a szabályát kell ismerni. Ha ez meg van, akkor a fentebb említett variánsoknál elég a különbségeket megtanulni az alapjáték szabályaihoz képest. Ennek okán ezen eltérő játékok leírása nem lesz olyan részletes és illusztrált mint ez az alapszabály, ott csupán a lényegi elemek lesznek kiemelve. Akkor nézzük a Hnefatafl, mint alapjáték szabályait. SZABÁLYOK: 1. A játék 11x11 -es kiosztású négyzethálós táblán történik. A védekezők (világos) létszáma 12 fő + a király. A támadók (sötét) 24-en vannak. A bábuk kezdő pozíciója a képen látható.   2. A támadó fél (sötét) kezdi a játékot. 3. Minden bábu egyformán lép. Ví

Copenhagen Hnefatatfl 11x11 szabály

    2013 óta a versenyeken használt szabályrendszer a Copenhagen Hnefatafl 11x11. Ez a változat a 2008-2012 között megrendezett versenyeken használt "Fetlar" módosítása. A módosítás célja, a Fetlarban észlelt hiányosságok kijavítása volt amin Aage Nilsen (Dánia), Adam Bartley (Norvégia), Tim Miller (Egyesült Királyság) dolgozott. SZABÁLYOK: 1. A játék 11x11 -es kiosztású négyzethálós táblán történik. A védekezők (világos) létszáma 12 fő + a király. A támadók (sötét) 24-en vannak. A bábuk kezdő pozíciója a képen látható.  2. A támadó fél (sötét) kezdi a játékot. 3. Minden bábu egyformán lép. Vízszintesen és függőleges is bármennyit mozoghat akár a bástya a sakkban. ÜTÉS 4. Minden bábu leütésre kerül ( kivéve a király ) ha két szemközti oldalról közrefogják. A király elfogásához négy oldalról szükséges körbevenni a bábut. 5. Csak akkor számít ütésnek a közrefogás, ha azt a támadni kívánó fél kezdeményezte. Vagyis ha a bábu közé önként lép az ellenfél bábui közé akko

Federation Brandubh 7x7 szabály

A "Brandubh" szabályrendszere kiváló a kezdők bevezetésére a Hnefatafl játék világába, ugyanis a kisebb játék felület (7x7) és a kevesebb bábu szám miatt könnyebb átlátni a táblát. A Brandubh kiváló gyakorlótér a haladóknak is a sarkok védésének gyakorlására. Mivel bábuszám nem teszi lehetővé,hogy a sötét az összes sarkokat egyszerre lezárja oly módon, hogy azt a világos ne tudja megbontani.  A király használatát és védését is belehet gyakorolni, hiszen itt elegendő két oldalról közre fogni a királyt az elfogásához. SZABÁLYOK 1. A játék 7x7 -es kiosztású négyzethálós táblán történik. A védekezők (világos) létszáma 4 fő + a király. A támadók (sötét) 8-an vannak. A bábuk kezdő pozíciója a fenti képen látható. 2. A támadó fél (sötét) kezdi a játékot. 3. Minden bábu egyformán lép. Vízszintesen és függőleges is bármennyit mozoghat akár a bástya a sakkban. ÜTÉS 4. Minden bábu leütésre kerül ha két szemközti oldalról közrefogják. A király elfogásához is elegendő két bábu, kivéve