Ugrás a fő tartalomra

Hnefatafl: A Vikingek startégiai táblajátéka

 A Hnefatafl (ejtsd: nefa tafl) egy a kora középkorban játszott táblajáték ami a skandináv területeken terjedt el. Jelentése "Királytábla".

 

A játék a sakkhoz hasonlóan négyzethálós táblán zajlik melyen a két csapat eltérő számú bábukkal sorakozik fel. A figurák vízszintesen és függőlegesen mozoghatnak úgy mint a sakkban a bástya. Ellenfelet levenni úgy lehet, hogy a két ellenséges bábú közre fogja a másik fél bábuját szemközti oldalakról. 

 A tábla közepén helyezkedik el a király a "trónon", körülötte pedig a testőrsége. Ennek a csapatnak a célja, hogy a királyt megvédjék illetve kimenekítsék a tábla valamelyik sarkára. Ha ez sikerült akkor a király csapata nyert. Ezt próbálja megakadályozni a támadó fél aki kétszer annyi bábúval rendelkezik mint a király testőreinek létszáma. A támadóknak lehetőségük van elfogni a királyt az által, hogy körbeveszik, ilyenkor  ők nyernek.


 

A játékszabályt a Svéd természettudós Linnaeus írta le 1732-ben Lappföldi expedíciója során. A játéknak különböző fajtái léteznek amiknek külön elnevezései vannak (Tablut, Ard Ri, Brandubh stb.) Ezen variációk eltérő méretű táblán játszódnak, apró szabály különbséggel, azonban az alapjuk megegyezik.

Az eltérő szabályok azt eredményezik, hogy kiegyensúlyozatlan lesz a győzelmek száma a védők és támadók közt, ezért számos próbálkozás született ennek ellensúlyozására. Ilyen a Coppenhagen Hnefatafl is. Ezt és a Fetlar szabályt szokás használni  a versenyeken. 

A Vikingek a játékot nem csak szórakozásnak tekintették, hanem a harcokra való felkészülés egyik módjának is ahol modellezni és kipróbálni tudták a stratégiákat. 

A játék központi szerepet tölthetett be a Vikingek életben, hiszen számos sírt találtak ahol a táblajátékot az elhunyt mellé temették.

A Hnefatafl népszerűségét a sakk megjelenése csökkentette, azonban manapság a modern szabályok megjelenése miatt reneszánszát éli.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hnefatafl szabály (alapszabály)

  Amikor a Hnefatafl-t említjük, akkor két dologra is gondolhatunk. Az egyik az alapjáték aminek a szabályát most ismertetni fogom. A másik dolog amit a Hnefatafl alatt értünk az egy játékcsoport összefoglaló neve, amik a Hnefatafl játék alapjára  épülnek némi eltéréssel. Ilyen pl: Tablut, Brandubh stb.  Mivel ezen játékok mechanizmusai a Hnefatafl-re épülnek, így alapvetően ennek a szabályát kell ismerni. Ha ez meg van, akkor a fentebb említett variánsoknál elég a különbségeket megtanulni az alapjáték szabályaihoz képest. Ennek okán ezen eltérő játékok leírása nem lesz olyan részletes és illusztrált mint ez az alapszabály, ott csupán a lényegi elemek lesznek kiemelve. Akkor nézzük a Hnefatafl, mint alapjáték szabályait. SZABÁLYOK: 1. A játék 11x11 -es kiosztású négyzethálós táblán történik. A védekezők (világos) létszáma 12 fő + a király. A támadók (sötét) 24-en vannak. A bábuk kezdő pozíciója a képen látható.   2. A támadó fél (sötét) kezdi a játékot. 3. Minden bábu egyformán lép. Ví

Copenhagen Hnefatatfl 11x11 szabály

    2013 óta a versenyeken használt szabályrendszer a Copenhagen Hnefatafl 11x11. Ez a változat a 2008-2012 között megrendezett versenyeken használt "Fetlar" módosítása. A módosítás célja, a Fetlarban észlelt hiányosságok kijavítása volt amin Aage Nilsen (Dánia), Adam Bartley (Norvégia), Tim Miller (Egyesült Királyság) dolgozott. SZABÁLYOK: 1. A játék 11x11 -es kiosztású négyzethálós táblán történik. A védekezők (világos) létszáma 12 fő + a király. A támadók (sötét) 24-en vannak. A bábuk kezdő pozíciója a képen látható.  2. A támadó fél (sötét) kezdi a játékot. 3. Minden bábu egyformán lép. Vízszintesen és függőleges is bármennyit mozoghat akár a bástya a sakkban. ÜTÉS 4. Minden bábu leütésre kerül ( kivéve a király ) ha két szemközti oldalról közrefogják. A király elfogásához négy oldalról szükséges körbevenni a bábut. 5. Csak akkor számít ütésnek a közrefogás, ha azt a támadni kívánó fél kezdeményezte. Vagyis ha a bábu közé önként lép az ellenfél bábui közé akko

Federation Brandubh 7x7 szabály

A "Brandubh" szabályrendszere kiváló a kezdők bevezetésére a Hnefatafl játék világába, ugyanis a kisebb játék felület (7x7) és a kevesebb bábu szám miatt könnyebb átlátni a táblát. A Brandubh kiváló gyakorlótér a haladóknak is a sarkok védésének gyakorlására. Mivel bábuszám nem teszi lehetővé,hogy a sötét az összes sarkokat egyszerre lezárja oly módon, hogy azt a világos ne tudja megbontani.  A király használatát és védését is belehet gyakorolni, hiszen itt elegendő két oldalról közre fogni a királyt az elfogásához. SZABÁLYOK 1. A játék 7x7 -es kiosztású négyzethálós táblán történik. A védekezők (világos) létszáma 4 fő + a király. A támadók (sötét) 8-an vannak. A bábuk kezdő pozíciója a fenti képen látható. 2. A támadó fél (sötét) kezdi a játékot. 3. Minden bábu egyformán lép. Vízszintesen és függőleges is bármennyit mozoghat akár a bástya a sakkban. ÜTÉS 4. Minden bábu leütésre kerül ha két szemközti oldalról közrefogják. A király elfogásához is elegendő két bábu, kivéve