Ugrás a fő tartalomra

Ballinderry játéktábla



A Ballinderry tábla egy 17x17 cm-es tiszafából faragott tábla melynek a szegélyét láncos sorminta díszíti. A közepén 49 darab lyuk található melyek egyenletesen vannak elosztva a rendelkezésre álló helyen. A középső lyuk köré egy kettős kör van vésve még a sarkon lévőket félkörrel jelölték. A tábla alján egy egyszerű gömb alakzat található, felül pedig egy arcot ábrázoló fogantyú helyezkedik el.

A táblát minden bizonnyal a Hnefatafl ( brandubh) játékhoz használták.

A figurákat pálcikák szolgáltatták. A fogantyúk arra utalnak, hogy szállításra is alkalmas volt.

Ritkaság, hogy egy olyan szerves anyagból készült tárgy mint egy fatábla ilyen hosszú ideig épségben megmaradjon. A fa bomlását az oxigén hiányos közeg képes megakadályozni. Ez történt ezzel a táblával is, hiszen Írország egy mocsaras területéről ásták ki mely megakadályozta azt, hogy oxigénnel találkozzon a tábla.

A pontos megtalálási helye Ballinderry és az ott feltárt crannog ami egy mesterséges sziget melyen fa erődöt építettek így kihasználva a vizet mint akadályt.



Ballinderry-ben a 1930-ban elkezdték lecsapolni a mocsarakat mely során egy Viking kardot találtak. Ezt követően számos Viking kori lelet került elő innen beleértve a játéktáblát is.

A tábla a IX-X századból való amikor a Vikingek már nem portyáztak a területen, hanem városokat alapítottak amik fontos kereskedelmi csomópontként szolgáltak akkoriban. A tábla Írországban készült de egy skandináv eredetű játékhoz ami ezt az átmenetet jól mutatja.

A tábla kidolgozottsága arra utal, hogy a játékot nagy becsben tartották és ezzel kívánták javítani a játékélményt.

Tehát a Billendorry játéktábla magában foglalja az Ír és Skandináv népek egymásra hatását, valamint jó példája őseink játékszokásainak is.

A táblát az Ír nemzeti múzeumban állították ki.

Waterfordban is találtak hasonló játéktáblát ami sajnos kevésbé jó állapotban maradt meg azonban a tábla mellett játékfigurát is volt.






Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hnefatafl szabály (alapszabály)

  Amikor a Hnefatafl-t említjük, akkor két dologra is gondolhatunk. Az egyik az alapjáték aminek a szabályát most ismertetni fogom. A másik dolog amit a Hnefatafl alatt értünk az egy játékcsoport összefoglaló neve, amik a Hnefatafl játék alapjára  épülnek némi eltéréssel. Ilyen pl: Tablut, Brandubh stb.  Mivel ezen játékok mechanizmusai a Hnefatafl-re épülnek, így alapvetően ennek a szabályát kell ismerni. Ha ez meg van, akkor a fentebb említett variánsoknál elég a különbségeket megtanulni az alapjáték szabályaihoz képest. Ennek okán ezen eltérő játékok leírása nem lesz olyan részletes és illusztrált mint ez az alapszabály, ott csupán a lényegi elemek lesznek kiemelve. Akkor nézzük a Hnefatafl, mint alapjáték szabályait. SZABÁLYOK: 1. A játék 11x11 -es kiosztású négyzethálós táblán történik. A védekezők (világos) létszáma 12 fő + a király. A támadók (sötét) 24-en vannak. A bábuk kezdő pozíciója a képen látható.   2. A támadó fél (sötét) kezdi a játékot. 3. Minden bábu egyformán lép. Ví

Copenhagen Hnefatatfl 11x11 szabály

    2013 óta a versenyeken használt szabályrendszer a Copenhagen Hnefatafl 11x11. Ez a változat a 2008-2012 között megrendezett versenyeken használt "Fetlar" módosítása. A módosítás célja, a Fetlarban észlelt hiányosságok kijavítása volt amin Aage Nilsen (Dánia), Adam Bartley (Norvégia), Tim Miller (Egyesült Királyság) dolgozott. SZABÁLYOK: 1. A játék 11x11 -es kiosztású négyzethálós táblán történik. A védekezők (világos) létszáma 12 fő + a király. A támadók (sötét) 24-en vannak. A bábuk kezdő pozíciója a képen látható.  2. A támadó fél (sötét) kezdi a játékot. 3. Minden bábu egyformán lép. Vízszintesen és függőleges is bármennyit mozoghat akár a bástya a sakkban. ÜTÉS 4. Minden bábu leütésre kerül ( kivéve a király ) ha két szemközti oldalról közrefogják. A király elfogásához négy oldalról szükséges körbevenni a bábut. 5. Csak akkor számít ütésnek a közrefogás, ha azt a támadni kívánó fél kezdeményezte. Vagyis ha a bábu közé önként lép az ellenfél bábui közé akko

Federation Brandubh 7x7 szabály

A "Brandubh" szabályrendszere kiváló a kezdők bevezetésére a Hnefatafl játék világába, ugyanis a kisebb játék felület (7x7) és a kevesebb bábu szám miatt könnyebb átlátni a táblát. A Brandubh kiváló gyakorlótér a haladóknak is a sarkok védésének gyakorlására. Mivel bábuszám nem teszi lehetővé,hogy a sötét az összes sarkokat egyszerre lezárja oly módon, hogy azt a világos ne tudja megbontani.  A király használatát és védését is belehet gyakorolni, hiszen itt elegendő két oldalról közre fogni a királyt az elfogásához. SZABÁLYOK 1. A játék 7x7 -es kiosztású négyzethálós táblán történik. A védekezők (világos) létszáma 4 fő + a király. A támadók (sötét) 8-an vannak. A bábuk kezdő pozíciója a fenti képen látható. 2. A támadó fél (sötét) kezdi a játékot. 3. Minden bábu egyformán lép. Vízszintesen és függőleges is bármennyit mozoghat akár a bástya a sakkban. ÜTÉS 4. Minden bábu leütésre kerül ha két szemközti oldalról közrefogják. A király elfogásához is elegendő két bábu, kivéve